Türkçe Yamalar Teker Teker Kaldırılıyor!

Red Dead Redemption 2’nin Türkçe Yamasının edilen şikayetlerden sonra yayınlanamayacağının öğrenilmesinin ardından çok uzun bir süre geçmedi ki bir çok oyunun Türkçe Yama’sı kaldırılmaya başlandığını öğrendik.

Şimdi ise hali hazırda forum adresimizde forumları bulunan ve Türkçe Yama tarihinin en köklü isimlerinden OyunÇeviri’nin 3 Türkçe Yaması sitelerinden “Yayıncı Firma’nın talebi üzerine dosyalar kaldırılmıştır” yazılı ile birlikte kaldırıldı. Ücretli ücretsiz farketmeksizin her türlü Türkçe Yama olayına karşı olan firmadan Türk oyuncuların daha çekeceği çok gibi.

Maalesef kendi dillerinde ücretli ya da ücretsiz yama sunan ekiplerin yamalarını şikayet eden kişiler yaptıkları ilk yanlıştan dönmeyi bir kenara bırakın, üstüne bir de diğer yamaları şikayet etmeye devam ediyorlar.

Elbette şu an için Türkçe Yama sektörünün büyük bir kısmı durgunluk içerisinde. Çevirilen oyunlar ya küçük oyunlar ya da RDR2 olayı olmadan önce devam eden projeler. Görünen o ki Take-Two namıdiğer Rockstar Games birer birer Türkçe Yamalara el atarak bunları kaldırtıyor.

Tabii bu yama kaldırma ve yamalara müdahale durumu diğer firmalara da sıçramış durumda ve bunun devamı gelebilir. Çeviri gruplarından ricamız daha nezih ve kontrolün tamamen kendi ellerinde oldukları forumumuza katılmaları, forum adresimiz tamamen çevirmen koruyucu bir politika izlemektedir ve bu tür oluşumlara asla geçit vermemektedir.

https://www.cevirihaber.com/forum/

Bizim bildiğimiz şu ana kadar kaldırılan Türkçe Yamalar:

  • Batman Arkham Knight Türkçe Yama
  • Red Dead Redemption 2 Türkçe Yama
  • L.A Noire
  • Max Payne 2 Türkçe Yama
  • Max Payne 3 Türkçe Yama

Elbette sadece kaldırılmalarıyla da iş bitmiyor, çoğu proje bu sebeple iptal ediliyor veya ara veriliyor. Umarız resmi Türkçe dil desteği yakında bu iptal edilen (!) projelere de gelir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum bırakınx
()
x